إِنَّ الْمُنَافِقِينَ يُخَادِعُونَ اللَّهَ وَهُوَ خَادِعُهُمْ وَإِذَا قَامُوا إِلَى الصَّلَاةِ قَامُوا كُسَالَى
يُرَاءُونَ النَّاسَ وَلَا يَذْكُرُونَ اللَّهَ إِلَّا قَلِيلًا
Nisa 142
142 – Münafıklar, Allah’ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah’ı pek az anarlar.

Merhaba Can Dostlar;

• Sabahleyin yatağından kalktığında ilk aklına gelen şey dünya veya dünya ile alakalı bir şey ise sen artık dünyanın oğlusun. Ahiretin oğlu olmak, sana çok uzaktır. Uyandığınızda ilk aklınıza gelen, mânâ ise müjdeler olsun sana…
‘• Oturduğun mecliste iyi bir inşanın aleyhinde konuşulduğunda, içinde bir sevinç hissi seziyorsan, bu haline çok ağla. Çünkü bu hal müslümana ait olmayan bir haldir. Sende, amelleri kökten yeyip bitiren hased hastalığı başlamıştır.
•’ Ezan-ı Muhammedi okunduğunda, ona karşı bir hürmet, saygı duymuyorsan imansız gitmenden korkulur. Çünkü sende dînî basite, hafife almak illeti baş göstermiştir.
Karşına birden bire kadın çıkıyor ve sen buna bakışlarını kaydırıyor ve gözünü alamıyorsan, gözünün yapmış olduğu zina seni manen cünüplüğe sevketmiştir. O halin ile namaz kılarsan, feyiz alamazsın, mana ile irtibat kuramazsın.
Faizli muameleler veya haram işleri takib etmende zerre kadar için de bir ürperti, korku hissetmiyorsan, sen kötülüğü kabullenmişsin demektir. Şunu bil ki küfre rıza küfürdür.
Ahlaksızlığa rıza ahlaksızlıktır.
İslam davası ile ilgili müsbet yönde bir haber alıp sevinmiyor, menfi bir habere kulak verince üzülmüyorsan, okuduğun kelime-i tevhidi yeniden gözden geçir. Müslümanın derdi ile dertlenmiyen bizden değildir, hadisine kulağını aç…
Seccadeni serip namaza kalkmak istediğinde, içinden bir iştahsızlık tembellik başlıyorsa, Allah korusun bu bir münafıklık alametidir. Çünkü onlar namazlarına üşene üşene kalkarlar…
‘• Dini bir mevzu anlatıldığında uyukluyor, boş söz ve dedi kodu yapıldığında uykun kaçıyorsa bilki senin burnuna şeytan nefesini üflüyor. O güzel meclislerden istifade etmeni istemeyen şeytanın aleti olma.
İslamın hayata hakim olmasında şu yaşına kadar niyetini ve tavrını ortaya koymadıysan, sana ancak bir Hadis-i Şerifi nakletmekle cevap vereceğiz :
«Her kim, cihad etmeden veya cihad etmeyi gönlünden geçirmeden ölürse, münafıklığın bir şubesi üzerine ölür.» B. Meram : 4/90
Kıldığımız namazlar bizi kötülüklerden alıkoymuyorsa şu hadise kulak verelim ;
«Sahibini Allah’a yaklaştırmayan namaz, bilsin ki Allah’tan uzaklaştırıyor, demektir.»
İşte öyle namaz kılarsan böyle karşılık verilir. Sarılır, toplanır sonra bir paçavra gibi suratına çarptırılır.
Dükkan komşusunu kıskanıyorsan, bil ki Allah’ın yapmış olduğu taksimata karşı geliyorsun. Yüce Mevla kimini fakirlikle, kimini zenginlikle imtihan eder. Kimini sıhhati ile, kimini hastalıkla, kimini evladla kimini hanımıyla imtihan eder. Bunu bil de Allah’ın yapmış olduğu taksimata bütün samimiyetinle güven.
Oturmayı, çay içmeyi rahatlık olarak; namaz kılmayı külfet olarak kabul ediyorsan, sen çoktan ölmüşsün. Diri olsaydın, ruhunu rahatlatacak olan namazı sever ve onu bir angarya kabul etmezdin. Ve «Hele şu namazı kılalım da rahat rahat oturup çayımızı içelim» demezdin.
Evdeki çocuklarınıza islamla hakim olamıyorsan, bil ki başka bir şeyin hakimiyyeti altına girmişsin. Sana hakim olmayan da Kur’an olmadığına göre, kimin hakimiyeti altına girdiğini kendin bil.
Bunları okuyun ve ibret alın ey akıl sahipleri.
Piri Sır, Bu Bir Sırdır