>

Merhaba dostlar…
Bu mübarek ayın gelmesine kim sevinirse, vücudu cehennem ateşine haram kılınır. Bu ay Ramazan-ı Şeriftir.

Ramazan ayı içinde müslümanın tutum ve davranışı nasıl olmalı:

1-Sözüne, inancına güvenilir doktorların hastalar için oruç tutmamasını istemesi hakkıdır.
2-Oruç tutun ki sıhhat bulasınız. Orucun bedene ve ruha sağladığı büyük faydaları vardır.
3-Bir kimse kendisine islamın verdiği ruhsatlar dışında bile bile Ramazanda bir gün yese, bir sene oruç tutsa dahi onun sevabını karşılamaz. Tam bunun zıddı, bir kimse de Allah rızası için bir gün otuç tutarsa Allah onun yüzünü cehennemden yetmiş sene uzaklaştırır. (hadis) Bu ramazan dışında tutulan oruç içindir.Ya Ramazan orucunu tutanlararın mükafatı ne olur acaba.
4-Bu ayda tutulan oruç ile okunan ve gereği gibi amel edilen Kuran-ı Kerim kıyamet günü sahibleri için şefaat emek ister ve istekleri Rabbimiz tarafından kabul edilir. *cemul fevaid*
5-Oruç tutan müslümanın sükut etmesi tesbih, uykusu ibadet, duası makbul ve amellerinin sevabı kat kattır. Öyle ise müslüman diline ,gözüne ,kulağına , eline sansür koyarak, bu uzuvlarada oruç tutturmalıdır. Yoksa açlık ve susuzluğumuza rabbimizin ihtiyacı yoktur.
6-Bu mübarek ay boyunca alenen açıktan oruç yiyenleri göreceksiniz. Sakın olaki bunlara bakıp öfkelenmeyiniz. ONLARA DUA EDİNİZ. Onlar bilmiyorlar; çünkü onlar Müslümanların ibadetine karşı takındığı o tavrın mahiyetini bilselerdi, ah! bir bilselerdi, böyle davranırlarmıydı hiç. Peygamberimiz “Oruçlunun yanında bir şey yenildiği takdirde melekler oruçlulara dua ve istiğfar ederler.” buyurarak sanki gönlümüzü alıyor. Bilerek yapanlara gelince “Kim bu dünyada gülerek günah işlerse yarın ağlıyarak cehenneme girecektir.” buyurur Allah Rasulü.
7-Peygamberimiz sav mümin öldüğü vakit namazları baş ucunda, sadakaları sağ yanında, orucu göğsünün üzerinde bulunur. Bu büyük müjdeyi düşünerek zekatlarınızı ehil kimselere veriniz..
8-Ramazan ayı boyunca sahura kalkınız. Akşam geç vakte kadar oturup, yatarken birkaç lokma yeyip,sabah namazını geçirenlerden olmayınız. Bir yudum su ile de olsa sahur yapınız. Sabah namazlarını cami ve cemaatle kılmada azami derecede gayret gösteriniz..
9-Annenizden doğduğunuz gibi günahsız olmak istiyorsanız,bu ayın gündüzlerini oruçla gecelerini teravih namazlarını kılmakla geçiriniz. Bunun için tadili erkana riayet eden camileri tercih etmek tabii hakkınızdır. Çabuk kıldıranları değil sünnete uygun teravih kıldıranları tercih ediniz..
10-Ramazan ayında iftar derken su ve hurmayı tercih ediniz..
11-Oruçlarımızı iftar ederken şu duayı okuyalım. Allahümme leke sumtu ve bike amentü ve ala rızguke eftartü. Allahım senin rızan için oruç tuttum, ve sana inandım,seni verdiğin rızkınla iftar ettim.
12-Müslüman kardeşlerimizle muhabbetin koyulaşması için bu ayda imkanlarınız nispetinde israf etmeden iftar yemeği veriniz. Yemekleri yaparken de dünyada açlıktan kıvrananları da göz önüne getiriniz
BU BİR SIRDIR.

Reklamlar