>DEĞERLİ DOSTLAR…Bugün kadir gecesi…. Kadri büyük bir kitap, kadri büyük bir meleğin diliyle ,kadri büyük bir elçinin eliyle, kadri büyük bir ümmete indirildi .Bu gece… Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak, bu mübarek gecenin kıymet ve faziletini şöyle beyan buyurmaktadır:
“Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar.” (Kadir Suresi )Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor:
“Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.” BUHARİ
“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır.”, DOSTLAR..Önemsenesin. Adın dünyada büyük harflerle yazılsın diye bekledin. Şimdi sırası işte bu gece kadir gecesi. Kadrinin sayıldığı gece. Hatırının bilindiği gece.. Rabbin seni sırada bekletmiyor; hemen huzuruna alıyor. Hatırını sayıyor. Rabbin seni sıradan saymıyor; biricik kulu eyliyor. Önemsiyor varlığını. Rabbin seni önemsemezlik etmedi hiç. Her söylediğini hemen duyuyor. Olduğun gibi kabulleniliyorsun bu gece.. Ayıplanmadan. Yüzünü vurulmadan. Başına kakılmadan. Şart koşulmadan. Bekletilmeden. Önce sen.. Önce sen. Sadece sen.. Huzura alınıyorsun. Yüzünü yerden kaldırıyor Rabbin. Utançlarını bitiriyor. Kusurlarını siliyor. Rahmetinin serinliğinde teselli ediyor seni.. Yeniden seviyor. Hiç hata etmemiş gibi yanına alıyor. Yüzünü yerden kaldırıyor Takdir gecesi bu gece… Çoğaltıp biriktirmenin telaşını bir kenara bırak. Sana kalacaklara bak, seninle olacakları çoğalt. bak Hasretlerin yokluğun eşiğinde. Varlıktan içeri çağrılacak mısın? Ölümünün ve ömrünün kaderin kefelerinde tartıldığını bil, bu gece. Gecenin kadrini bilenlerin gecesi
O ZAMAN DOSTLAR.
Ramazan ayının son günlerini mümkünse yatsı ve sabahları cami ve cemaatle kılalım. Çünkü Peygamberimiz sav kadir gecesinin ramazan ayı veya son on günün tek günlerinde gizli olduğunu beyan eder,her geceyi kadir bilelim ki diye…
KADİR takdir manasına “insanların bir yıllık ömrünü nerede, nasıl geçireceğinin,rızkının ,ve toplumların akıbetinin ne olacağının takdir edildiği gece” denmiştir.
KADİR “kuranın indirildiği geceye ” denmiştir.
KADİR BU GECE İNEN KİTABIN KADİR KIYMETİNİ BİLİN MANASINI ÇIKARANLAR şu hadisi delil getirmişler:
Peygamberimiz sav “ALLAH bir insanı veya toplumu KURAN sebebiyle yüceltir,veya alçaltır.” “Sizin CENNETTEKİ EN SON DERECENİZ KURANDAN OKUDUĞUNUZ EN SON AYETTİR.” terğib ve terhib.
Sözleriyle kuranla geçen bir gecenin, kuransız bin aydan hayırlı olacağı Vurgulanmaktadır.
Peki kadir gecesi ne yapalım:
Bu gece dua ,tevbe istiğfar etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur’ân okuyup da dua edersek daha güzel olur. Kuranla beraber şu hadise kulak verelim.
“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır.”
Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor :
-Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:- Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. (Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.) peygamberimiz sav
“Allahü teâlâ, Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi.” [Deylemi]Gelin dostlar bu gün ve gecelerin kıymetini bilip mizanımızı dolduracak amellere koşalım. ALLAHA EMANET OLUN.

BU BİR SIRDIR.

Reklamlar